Szeretne jobb emberismerővé válni?

Ismerje meg önmagát és másokat mélyebben, hogy sikeres vezetővé válhasson!

A személyiségtípusok képzésen nemcsak mások, de saját személyiségének és motivációinak alaposabb megértésére is lehetőséget kap. Az ön- és emberismeret fejlesztése segít abban, hogy vezetőként jobban eligazodjon az emberek különböző viselkedési mintázatai között, hatékonyabb legyen a konfliktuskezelésben, és erősítse a csapatdinamikát.

A képzésen elsajátíthatja azt a tudást, amely lehetővé teszi, hogy…

  • növelje önismeretét, hogy tudatosabb és magabiztosabb döntéseket hozhasson, és vezetőként hitelesebb legyen,
  • tudatosabban és empatikusan vezesse csapatát, jobban megértve az egyes tagok igényeit és viselkedését,
  • észlelje és kezelje a különböző személyiségtípusokat, amely által javulhat a munkahelyi együttműködés és csökkenhetnek a konfliktusok.

A Személyiségtípusok  képzéstől az alábbiakat várhatja:

A képzés során betekintést nyerhet a személyiségünket formáló 12 archetípus világába. Elmondom, hogy ezek az archetípusok milyen általános jellemzőkkel bírnak, és segítek  önnek abban, hogy azonosítsa, melyik archetípusban ismer magára, illetve munkatársaira.

Az elsajátított ismeretekkel kulcsot kap önmaga és kollégái megértéséhez. Mélyebb rálátást nyerhet saját és mások motivációira és viselkedésére, így könnyebben építhet és ápolhat kapcsolatokat, és hatékonyabban működhet együtt másokkal.

Ezáltal képes lesz megválasztani, kik azok, akikkel szívesen dolgozik együtt, kik inspirálják önt, és kikhez szükséges nagyobb toleranciával közelítenie.

Mit értek pop up képzés alatt?

A „pop up képzés” kifejezést a divat világából ismert „pop up store” analógiájára alkottam meg.

Számomra ez a kifejezés a kísérletezést, az exkluzivitást és az eredetiséget sugallja. Egy tipikus pop up store nem csupán üzletként működik, hanem gyakran művészi élményeket is kínál, és designjával is a különlegességre törekszik, ezáltal az üzlet látogatása nem csak vásárlási élményt nyújt, hanem esztétikai élményt is ad.

A vezetőfejlesztési törekvéseim is hasonló szellemiségben zajlanak, és ezért kiválóan illik rájuk a „pop up képzés” kifejezés. Ezzel olyan képzési formára utalok, amely innovatív és hatékony tanítási és fejlesztési modellekkel kísérletezik, miközben arra törekszik, hogy a tanulás és fejlődés folyamata gazdag élményként valósuljon meg.

Gyakori kérdések és megnyugtató válaszok, melyek mindent tisztáznak a Személyiségtípusok képzéssel kapcsolatban

Kiknek szól a Személyiségtípusok egyéni tréning?

Elsősorban olyan vezetőknek, akik…

  • mélyebb önismeretre szeretnének szert tenni,
  • meg akarják érteni mások viselkedését, motivációját,
  • fejlesztenék kapcsolataikat, együttműködő készségüket,
  • kihívást jelent számukra más generációk megértése.

Mitől más ez a képzés, mint a többi személyiségismereti tréning?

Szakmai pályafutásom során számos személyiségkategorizálási rendszert ismertem meg, ám egyiket sem találtam igazán alkalmazhatónak a mindennapi vezetői gyakorlatban.

A vezetők gyakran találkoznak karakterológiai alapokkal a különböző tréningeken, és emlékeznek is arra, melyik személyiségkategóriába sorolták őket. Azonban ezek az ismeretek gyakran egyszeri élményként maradnak meg, és nem nyújtanak valódi segítséget a mások személyiségének megértésében vagy a tanultak alkalmazásában.

A Személyiségtípusok egyéni képzés ezzel szemben egy logikusan felépített, könnyen megjegyezhető és a mindennapi vezetői munkában jól hasznosítható tudást kínál.

Egyéni vagy csoportos programról van-e szó?

A Személyiségtípusok képzést igénybe veheti egyénileg és csoportos formában is.

Mit lehet tudni a képzés szakmai hátteréről?

Az ókori görög filozófia a négy elemről szóló elméletre támaszkodott, amelyben az elemeket az ember négyfajta képességével azonosították. A levegő az intellektuálisnak, a tűz az erkölcsinek, a föld a testi, érzékszervi észlelésnek, a víz az érzelminek, esztétikainak felelt meg.

Számos személyiségelmélet született az ókortól napjainkig, olyanok, melyek a négy elemből indulnak ki, és olyanok is, melyek nem.

A karakterológia tanításakor…

az elemek szerinti kategorizálást tekintem alapnak én is, abból a megfontolásból, hogy a négy elem könnyen megragadható és megfigyelhető az emberi viselkedésben.

Ha megértjük, tapasztalataink alapján bizonyosságot szerzünk, vagy megérezzük, kiben melyik elem hangsúlyos, olyan tudás birtokába kerülhetünk, amivel mélyebb önismeretre tehetünk szert, és ami segít bennünket eligazodni az emberi kapcsolatok világában.

Az elemek rámutatnak az alapvető emberi szükségletekre, melyeket megértve képesek lehetünk másokat motiválni, befolyásolni vagy konfliktusokat megoldani. Könnyen megválaszthatjuk, kikkel szeretnénk együtt dolgozni, kik hatnak ránk ösztönzően, és kikkel kell toleránsabbaknak lennünk.

Mit jelent az archetípus fogalma, és melyekkel foglalkozunk a képzés során?

A személyiségelméletek abból az előfeltevésből indulnak ki, hogy létezik egy emberi alapjelleg vagy hajlam, amit magunkkal hozunk a világba, és ami az egyedihez képest más.

C. G. Jung minden kétséget eloszlatva kimutatta, hogy az emberek pszichéjében és a kultúrák pszichológiai sémájában az elsődleges életmotiváló tényezők az emberi pszichében rejlő tipikus faktorok, melyeket archetípusoknak nevezett. Az archetípusok minden emberben benne rejlő alapvető erők.

Többféle megközelítési mód, keretrendszer is létezik az archetípusok leírására. Az általam jól ismert és tanított archetípusok egy ősi önismereti rendszerből valók, melyben a négy elemet háromféle módozattal kombinálják.

Így kapjuk a 12 archetípust, amellyel a képzés során részletesen megismerkedünk: karrierista, gazda, hivatalnok, filozófus, uralkodó, harcos, diplomata, lázadó, hírvivő, álmodozó, varázsló és gondoskodó.

Hogyan ismerhető fel egy archetípus?

Amikor egy vezetővel dolgozom, személyiségteszt használata nélkül is általában be tudom azonosítani, hogy mely archetípusokra épül a személyisége.

Figyelek arra, amit mond és ahogyan mondja. Figyelem a szavait, a viselkedésmintákat, és keresem a mintázatokat. A lényeg a mintázatok megtalálásán van. Ezek segítenek az archetípus(ok) beazonosításában.

Például…

amikor azt látom, hogy a vezető egyenes testtartással ül, nagyon fegyelmezetten, nyugodtan beszél, és minden szavát meggondolja, fontos számára a munkaköri leírás, többször is utal a felelősségére, és valamennyire tart a felettesétől, azonnal sejtem, hogy fontos számára, hogy felépítsen valamit. Például a karrierjét, akár nehézségek árán is, lépésről lépésre.

Ha a beszélgetés során több, mintázatba tartozó viselkedést is felfedezek, akkor biztosan tudom, hogy a Karrierista archetípust megszemélyesítő vezetőről van szó. Ettől kezdve egy sor más információnak is a birtokában vagyok.

Például…

annak, hogy a személyiségének nagy valószínűséggel van egy nagyon megbízható, terhelhető része. Szélsőséges esetben a „hátán akár fát is lehet vágni”. De lehet, hogy túlságosan szabálykövető, a beosztottai esetleg félnek tőle.

Minden archetípus poláris, azaz pozitív és negatív jellemzők is tartoznak hozzá. Ha ismerjük ezek széles skáláját, akkor akár olyan jellemvonásokra is tudunk következtetni, amik csak potenciálisan vannak jelen az illető személyiségében. És esetleg még maga sem tud róla, hogy azokra könnyen hangolódhat, és színesítheti vele a személyiségét.

Jó, ha tudjuk, hogy helyzetektől, emberektől függ, hogy személyiségünk mely archetipikus részét vesszük elő és mutatjuk mások felé. Gyakran más archetípust élünk meg a munkahelyen, mint a gyerekeinkkel vagy a szüleinkkel, barátainkkal.

Miért érdemes megismerkedni a személyiségünket alkotó archetípusokkal?

Az archetípusok számos szempontból és változatos részletességgel írhatók le, és tény, hogy nem könnyű ezeket a fogalmakat érthetően bemutatni és értelmezni.

Mégis érdemes energiát fektetni egy archetipikus keretrendszer megismerésébe, mivel néhány viselkedésjegy alapján képesek lehetünk felismerni az embereket, ami további jellemvonásokra enged következtetni. Ezáltal jelentős önismeretre tehetünk szert, és jobban megérthetjük mások személyiségét is. Az archetípusok ismerete abban is segít, hogy az emberi szükségletek felismerésével megtudjuk, ki mitől motivált, kire hogyan gyakorolhatunk hatást, vagy hogyan oldhatjuk meg a vele való konfliktusokat.

Az agilitás világába lépve, ahol jelenleg öt különböző generáció van jelen egyszerre a munkaerőpiacon, az emberismeret hiánya komoly kihívásokkal teli útra vezethet. Az archetípusok mélyebb megértése nélkülözhetetlen eszköz lehet az együttműködés, a motiváció és a konfliktuskezelés terén.

Milyen időtartammal érdemes számolni?

1 x 4 órás egyéni képzéssel lehet számolni.

Mennyibe kerül a Személyiségtípusok pop up képzés?

Óradíjam versenyképes. A képzés díjára személyes egyeztetést követően adok ajánlatot.

Milyen etikai megfontolások vezetnek?

Vállalom, hogy magas szintű szellemi szolgáltatást nyújtok, valamint a normák, titoktartás és szakmai felelősség tekintetében betartom a

Egy olyan üzleti kultúra kialakításához szeretnék hozzájárulni, ahol a vezetők kompetensen és tudatosak. Támogatják a munkatársaikat, hogy célt, értelmet és megelégedettséget találjanak a munkájukban.

Személyes konzultációért hívjon a 70 6363 538-as telefonszámon, vagy írjon a kranitz.eva@vezetofejlesztes.hu e-mail-címre.